WISŁA

Najważniejszą Polską rzeką, która jest niezwykłym symbolem naszej historii, jest oczywiście dumnie płynąca przez Kraków WISŁA. Jest to najdłuższa rzeka Polski – 1047km, i jednocześnie najdłuższa rzeka, która ma swoje ujście w Bałtyku. Płynie przez cały kraj zaczynając od Beskidu Śląskiego, gdzie ma swoje źródła w Czarnej i Białej Wisełce na zboczu Baraniej Góry. Dalej przez Pogórze Śląskie, Kotlinę Oświęcimską, Bramę Krakowską, Kotlinę Sandomierską, Nizinę Środkowomazowiecką, Dolinę Dolnej Wisły aż do Zatoki Gdańskiej, gdzie wpada do Bałtyku. Przepływa między innymi przez polskie miasta takie jak: Wisła, Ustroń, Oświęcim, Skawina, Kraków, Niepołomice, Tarnobrzeg, Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawa, Łomianki, Nowy Dwór Mazowiecki, Zakroczym, Płock, Włocławek, Ciechocinek, Toruń, Bydgoszcz, Tczew i Gdańsk.

Wisła jest jedyną wśród wielu europejskich rzek, której krajobraz został w większości nienaruszony przez człowieka. Dzięki swej naturalności można na niej znaleźć wciąż wiele wysp, piaszczystych łach, starorzeczy, które są rzadkością wśród rzek już uregulowanych.

W Krakowie najpopularniejszym miejscem wypoczynku u brzegów Wisły są Bulwary Wiślane. Zaprojektowane jako wały przeciwpowodziowe, dziś stanowią chętnie wykorzystywane przez mieszkańców i turystów miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe. Każdego dnia rzesze krakowian spacerują tam, podziwiając widoki pięknego miasta. Rano można tam spotkać rowerzystów, biegaczy czy fanów rolek. Planując dłuższy spacer czy przejażdżkę warto odwiedzić:

  • Klasztor w Tyńcu
  • Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manghha
  • Fort Bodzów