Czym są budki lęgowe i po co się je stawia?

 

Budki lęgowe to mówiąc najprościej sztuczne gniazda dla ptaków – skrzynki, w których ptaki mogą się schronić i złożyć jaja oraz wychowywać pisklęta w bezpiecznych warunkach. Po co się je stawia? Pracownicy firmy http://www.mkwpracownia.pl , która buduje ptasie domki zapewniają, że to najlepsza pomoc, jaką możemy zaoferować ptakom bytującym w mieście, a są to setki gatunków, na przykład w takim mieście jak Warszawa.

 

Ptaki w budce lęgowej na drzewie jedzą.
Ptaki w budce lęgowej na drzewie.

 

Budki lęgowe to proste, drewniane konstrukcje – mogą być stawiane na ziemi, mocowane na budynkach lub specjalnych konstrukcjach, takich jak na przykład wieże dla jerzyków. Dla ptaków wodnych wykonuje się budki lęgowe do umieszczenia na wodzie. W tym przypadku budki lęgowe pozwalają ptakom odpoczywać, bo nie zawsze chcą on pływać i może to być dla nich męczące.
Budki lęgowe są czymś, co może postawić lub powiesić w zasadzie każdy z nas. To tylko kwestia tego, by dobrać odpowiedni domek dla ptaków, które występują w naszym otoczeniu. W miastach będą to jerzyki, sikorki, szpaki i wróble – przede wszystkim, bo warto skonsultować się z lokalnymi ornitologami, nim wybierzemy budki lęgowe. Może się okazać, że mamy nietypowych ptasich sąsiadów i im także przyda się domek.

 


Skrzynki lęgowe to dla ptaków szansa na to, by spokojnie móc złożyć jaja i potem je wysiadywać, czekając na pisklęta, a dla nas możliwość podglądania ptasiego życia, które jest fascynujące.