Nowoczesne ogrody na tarasach – aranżacja

Wiele osób, które mieszkają w blokach zastanawia się czy powinno rezygnować z ogrodu. Podobnie jest z osobami, których domy znajdują się na mały osiedlach. Odpowiedź brzmi: nie. Zawsze można zaaranżować taras, tak że będą na nim rosły rośliny, a domownicy będą mogli tam miło spędzić czas.

Taras łączy dom z ogrodem. W ogrodnictwie jest określany jako przestrzeń przejścia , która wymaga specjalnej oprawy architektonicznej i ogrodowej. Kiedy domownicy wychodzą z domu na otwartą przestrzeń powinni zostać otoczeni przez:

  • kolor
  • zapach
  • architekturę

Dobrze wykonana aranżacja ogrodu jak np. www/ , pozwoli na wypoczynek i spędzanie czasu w gronie bliskich, cieszą się pięknym widokiem. 

Widok na zaprojektowany ogród oraz wodospad
Widok na zaprojektowany ogród

Podział na części

Jak doradzają projektanci z http://newgardenstyle.pl , przy projektowaniu tarasu powinno się go podzielić na dwie funkcje: wypoczynkową i gastronomiczną. Pierwsza to przestrzeń na spotkania przy kawie i dobrej książce. Druga – to miejsce na rodzinne grillowanie i wieczorne kolacje z przyjaciółmi. W części wypoczynkowej ustawia się zazwyczaj meble rattanowe lub drewniane, rzucający cień parasol oraz donice z kwiatami. Dobrze się tutaj sprawdzają hortensje ogrodowe w donicach oraz gerbera doniczkowa w skrzyniach. Wokół wejścia warto posadzić rośliny jednoroczne, czyli pelargonie ogrodowe oraz werbeny. Na półkach dookoła warto postawić ceramiczne elementy, lub donice. Świetnie się tu sprawdzi fontanna – źródełko dla ptaków. W części użytkowej na tarasie pojawić się powinien stół z krzesłami: drewniany lub wykonany z tworzywa. Tutaj również warto zbudować zabudowany grill lub piec. Całość ładnie dopełnią donice z iglakami i krzewami, oraz kwiaty. Cała kompozycja powinna ograniczać strefę tworząc zacisze i atmosferę spotkań. Przy ścianach i wejściach również powinno się użyć różnokolorowych kwiatów. Cały tara powinien być oświetlony, warto zainstalować małe latarenki i kinkiety na ścianach i przy drzwiach. Na stolikach warto postawić lampy, a w trakcie spotkań również świece.

Rośliny

Przy wyborze roślin na taras trzeba pamiętać o jego położeni, tak, żeby określić stronę świata i otoczenie. Rośliny powinny być zasadzone zgodnie z upodobaniami słonecznymi. Kwiaty, które potrzebują dużo słońca nie mogą stać w cieniu. Donice, skrzynie, wazy, w których rosnąć będą kwiaty powinny być takiej wielkości, by zmieściły co najmniej dwa razy więcej ziemi, niż zajmuje część podziemna rośliny. Powinny zostać wypełnione podłożem zgodnym z wymogami glebowymi danego gatunku. Dobrze jest kupić gotowe mieszanki: podłoże dla roślin kwitnących, iglaków czy wrzosów. Te z kolei są często wzbogacone o hydrożel, który pozwala zatrzymać wodę i uwalnia stopniowo nawóz. Rośliny jednoroczne powinny być sadzone każdego roku w świeżej ziemi. Byliny i krzewy można przesadzać co kilka lat, gdy okazuje się, że gorzej rosną, a korzenie wyglądają z donic. W największych pojemnikach można wymieszać warstwę starej ziemi z wierzchu i uzupełnić ją świeżym podłożem bogatym w składniki odżywcze. Pojemniki powinny komponować się z roślinami, które w nich rosną, materiałami na tarasie, elewacją. Ceramika krócej utrzymuje wilgoć, ale jest ciężka i stabilna, więc dobrze będą w niej rosły duże i wysokie rośliny. Plastikowe pojemniki są tańsze i wygodniejsze w użytkowaniu, ale ich wzornictwem. Jeśli zdecydujemy się na taką opcję można dokupić osłonę z innego materiału. Ciekawie będą wyglądały również niekonwencjonalne pojemniki, jak stare kadzie, wysokie beczki, wydrążone kawałki pni albo konstrukcje plecione z wikliny czy witek brzozowych, które można wykorzystać do posadzenia w nich roślin.