ZAWSZE POD GÓRĘ

Kraków może się pochwalić największą ilością występujących tutaj Kopcy. Miejsca te trwale wpisały się w klimat krakowskiej architektury. Stanowią wspaniałe miejsce do podziwiania całego miasta z perspektywy lotu ptaka. Warto zapamiętać te nazwy:

  • Kopiec Kościuszki – jego wysokość to ok. 30m. Powstał w 1823 roku na Wzgórzu Św. Bronisławy. Jest symbolem wolności, gdyż powstał w trakcie, kiedy Polska znajdowała się pod zaborem austriackim. Obecnie stanowi wspaniały punkt widokowy na nowoczesną i historyczną część Krakowa.

  • Kopiec Józefa Piłsudskiego – jest najmłodszym (1937 r.) a zarazem największym krakowskim kopcem. Ma aż 35m wysokości. Powstał na Wzgórzu Sowiniec. Otoczony rozległym Laskiem Wolskim.

  • Kopiec Wandy – znajduje się w Nowej Hucie. Ma wysokość ok. 15m. Jeden z najstarszych kopców krakowskich. Jego geneza sięga najprawdopodobniej wieku VII-VIII, czasów pogańskich. Powstał jako miejsce pochówku dla córki Kraka – Wandy.

  • Kopiec Krakusa – podobnie jak Kopiec Wandy i ten powstał w czasach przedchrześcijańskich. Zlokalizowany jest w Podgórzu przy ul. Wielickiej. Ma zbliżoną wielkość 15m. Został usypany przez synów króla Kraka, który założył miasto Kraków, na jego cześć. Król Krak został pochowany na szycie tego kopca.