KULTOWE MIEJSCA KRAKOWA

Kraków jest wyjątkowym miastem magii, zaczarowanych zakątków i miejsc, które kryją w sobie ogrom tajemnicy. Każda część miasta owiana jest niesamowitą historią, ciekawą legendą czy też niesamowitą opowiastką. Aby poznać pełną historię miasta i poznać wszystkie nadzwyczajne i niezwykłe miejsca, trzeba by było tu spędzić dobrych parę lat. W paru słowach postaram się Wam przybliżyć kilka kultowych miejsc, które niewątpliwie warte są obejrzenia.

Rynek Główny

W Krakowie mówi się potocznie, że wszystkie drogi prowadzą do Rynku. W rzeczywistość aż 11 dróg ma swój początek, lub jak kto woli swoje zakończenie właśnie na Rynku. Tutaj toczy się całe towarzyskie i kulturalne życie miasta. Zarówno w ciągu dnia jak i nocą Rynek tętni energią. Oprócz tego, że mieści się tam wiele restauracji i kawiarni, główną niewątpliwie atrakcją są Sukiennice, Ratusz, Kościół Mariacki i pomnik Adama Mickiewicza i szereg zabytkowych kamienic. W średniowieczu Rynek stanowił część Drogi Królewskiej, która biegła od Bramy Floriańskiej przez Stare Miasto aż po Zamek Królewski na Wawelu.

Sukiennice

Na samym środku krakowskiego Rynku znajdują się Sukiennice. Przed laty spełniały funkcję „galerii handlowej” Krakowa. Do dziś zresztą kwitnie tam straganiarstwo, lecz obecnie klientami są głównie turyści. Można tam nabyć wiele wspaniałych i zdumiewających rękodzieł i pamiątek z Krakowa. Na piętrze znajduje się ekspozycja Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Możemy tam zobaczyć dzieła takich twórców jak Henryk Siemiradzki, Jacek Chełmoński, Jan Matejko, Aleksander Gierymski czy też Władysław Podkowiński.